Türk Vatandaşı Kıbrıs’ta Ne Kadar Kalabilir? 2023

İçindekiler
  Thu, 3 Sep - 17:24

  Bu seyahat kolaylığı sayesinde birçok Türk vatandaşı yaz veya kış hem tatil hem de çalışma için bu güzel ülkeye ziyarette bulunur. Son yıllarda Kıbrıs emlak piyasasının hareketlenmesiyle de Kıbrıs’ta ev veya villa alan Türk vatandaşlarının sayısı artmıştır. Siz de Kıbrıs’ta yaşamak istiyor ancak villa mı yoksa apartman dairesinde mi kalmak istediğinize karar veremiyorsanız bu yazımız size yardımcı olacaktır.

  Türk Vatandaşı Vizesiz Kaç Gün Kalabilir?

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Türk vatandaşlarına vize ve pasaport zorunluluğu olmadan turist olma hakkı tanır. Ancak Türk vatandaşlarının vize ve pasaportsuz 3 aylık turist süresini geçirmemeleri ve kalış sürelerinden itibaren 3 ay geçerli bir pasaporta sahip olmaları gerekiyor. Nüfus cüzdanı ile KKTC’ye giriş yapan Türk vatandaşlarına 1 aylık turist vizesi hakkı tanınır. 18 yaş altı ya da bakıma muhtaç Türk vatandaşlarının KKTC’ye girişinde ise özel bir muvafakatname talep edilir.

  Nüfus cüzdanı ile ülkeye giriş yapan Türk vatandaşlarına tanınan 1 aylık turist vizesinden daha uzun süre Kuzey Kıbrıs’ta bulunmak isteyen kişilerin vize süresini uzatabilmek için başvuru yapması gerekir. Çalışma ve ikametgâh izni almak isteyen Türk vatandaşlarının 30 güne kadar vize uzatma imkânı vardır. Ayrıca Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul sahibi olmak isteyen Türk vatandaşları da tapu belgelerini göstererek vize sürelerini 90 güne kadar uzatabilirler.

  KKTC’de üniversite okumak isteyen Türk öğrencilerin üniversite kaydı gibi işlemleri tamamlamaları için 60 günlük bir vize hakkı bulunur. Burada üniversite okumak amacı ile birkaç sene kalmak isteyen öğrenciler Kuzey Kıbrıs’a gelirken pasaport ile giriş yapmaları gerekir. Daha sonra öğrenci belgeleri ve sağlık raporları ile Kaymakamlıklara başvurarak ikametgâh izinlerini tamamlamaları ve bu izni öğrenci oldukları süre boyunca her sene yenilemeleri de gerekir.

  Türk Vatandaşı Vize Süresini Uzatmak İçin Nereye Başvurmalıdır?

  KKTC’ye nüfus cüzdanı ile giriş yapan bir Türk vatandaşı 30 günlük turist vizesine sahiptir. Ancak bu süreyi uzatmak isteyen T.C. vatandaşları ülkeye girişte verilen 30 günlük vize süresi bitmeden İçişleri Bakanlığı Muhaceret Dairesine başvurmalıdır.

  KKTC’de keyifli zaman geçirmek isteyen Türk vatandaşlarına konaklamak için çok fazla alternatif sunulur. İster ev veya villa kiralayabilir isterseniz de satın alabilirsiniz. Döveç Construction, projeleriyle çok geniş alternatif sunar. Bu konuda daha fazla bilgi almak için de tıklayabilirsiniz.

   

   

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp