Türk Vatandaşları Nasıl KKTC Vatandaşlığına Geçebilir 2023

türk vatandaşları nasıl kktc vatandaşlığına geçebilir 2023

23

Nisan

2022

08:40

İçindekiler

  Günümüzde oldukça önemli olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlığı, özellikle Türk vatandaşlarının öncelikleri arasında yer alır. Siz de KKTC vatandaşlığına geçmek istiyorsanız birçok detayı bilmeniz gerekir, çünkü bu konuda önem arz eden çok çeşitli kriterler mevcuttur.

  Şayet istenen kriterlere uygunluk gösteren bir durumunuz varsa Kuzey Kıbrıs vatandaşlığına geçebilir, böylece ülkedeki pek çok haktan yararlanabilirsiniz. Ayrıca her geçen gün gelişmekte olan KKTC’de yatırım yapma imkanı bulabilirsiniz. Bu güzel ve güvenli ada ülkesinde yatırım konusunda daha fazla bilgi edinmek isterseniz de “Kıbrıs’ta Emlak Yatırımı Yapacakların Bilmesi Gereken 5 İpucu” başlıklı blog yazımızı okuyabilirsiniz.

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlığı ile ilgileniyorsanız bilmeniz gerekenler hususlar oldukça fazladır. Gelin biraz bu hususlardan bahsedelim ve temel kriterler hakkında bilgi edinelim.

  KKTC Vatandaşlığının Kazanılması İçin Geçerli Yollar Nelerdir?

  KKTC vatandaşlığını kazanmak isteyenlerin sayısı her geçen gün artış gösterir. Günümüzde bu konuda izlenebilecek birçok yol vardır. Bunlar kısaca şu şekilde sıralanabilir:

  Kuzey Kıbrıs Vatandaşıyla Evlilik

  Türk Vatandaşları Nasıl KKTC Vatandaşlığına Geçebilir

  KKTC vatandaşı olabilmeniz için geçerli yolların başında Kuzey Kıbrıs vatandaşı olan biriyle evlenmek gelir. Bu noktada öncelikle minimum 3 yıl boyunca evli olmanız gerekir. Ayrıca başvuru yapmadan önce Kuzey Kıbrıs’ta en az 2 yıl boyunca ikamet etmiş olmalısınız. Bu iki şartı da tamamladığınız takdirde başvuru yapabilirsiniz. Bu durumda gerekli olan belgeleri toparlayarak ilgili birime sunmanız yeterli olur. Bu belgeler ise;

  • Doğum belgesi,
  • Adli sicil kaydı,
  • Evlilik sertifikası,
  • Çiftin çocuklarının doğum belgesi,
  • Eğer eş Kıbrıs vatandaşlığına geçmişse ilgili belge,
  • Diplomatik makam ya da Bölge İdare Ofisi memuru tarafından imzalanmış uyumlu birlikte yaşama bildirimi şeklindedir.

  Kıbrıs Kökenli Olmak

  Eğer Kıbrıs kökenliyseniz ve KKTC vatandaşlığını almak istiyorsanız başvuru yapabilmeniz için 16 Ağustos 1960'tan sonra yurtdışında Türkiye’de doğmuş olmanız gerekir. Ayrıca 18 yaşından büyük olmanız önemlidir. Doğum sırasında ebeveynlerinizin Kıbrıs vatandaşı olması da dikkate alınan kriterler arasında yer alır. Bu durumda;

  • Doğum belgesi,
  • Ebeveynlerinin evlilik cüzdanı,
  • Hem başvuru yapan kişinin hem de ebeveynlerinin pasaport fotokopisi,
  • Varsa Kıbrıslı ebeveynin kayıt belgesi,
  • Ödenen ücretlerin dekontlarının kopyası gibi belgelerle başvuru yapılabilir.

  Yatırım Yoluyla Vatandaşlığa Kabul

  Yatırım Yoluyla Vatandaşlığa Kabul

  Günümüzde yatırım yaparak da Kuzey Kıbrıs vatandaşlığına geçiş yapabilirsiniz. 2014 senesinin mart ayında Kıbrıs Bakanlar Konseyi tarafından yapılan düzenlemelere göre yatırımcıları ülkeye çekmek amacıyla "Kıbrıs'taki Yatırımcıların Vatandaşlığa Kabul Programı" revize edilmiştir. Daha sonra 13 Eylül 2016 tarihinde yeni bir finansal kriter programı onaylanmıştır.

  Yapılan tüm bu düzenlemelere yatırımcıların Kıbrıs vatandaşı olabilmesi için öncelikle 5 yıldan daha uzun süre boyunca asgari 2.000.000 € değerinde bir gayrimenkul satın alarak ülkenin ekonomisine aktif olarak yatırım yapmış olması gerekir. Bu sürenin dolmasının ardından yatırım elde çıkarılabilir. Ancak bu durumda en az 500.000 €'luk bir yatırımın süresiz olarak bulundurulma zorunluluğu vardır.

  Siz de yatırım yoluyla vatandaşlık edinmek istiyorsanız bu kriterlere uygunluk göstermeniz gerekir. Bu yolla vatandaşlık hakkı edinirken bu haktan eşiniz ve 28 yaşın altındaki bekar çocuklarınız da yararlanabilir.

  Yasa Yoluyla KKTC Vatandaşlığı

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yasalarına göre 15 Kasım 1983 yılından bu yana Kıbrıs’ta yerleşik olarak yaşamış olan herkesin vatandaşlık alma hakkı mevcuttur. Ayrıca Kıbrıs Barış Harekatı’na katılmış olan kişilerle bu kişilerin yakınları da diledikleri zaman Kuzey Kıbrıs vatandaşlığı için başvuru yapabilir.

  Son dönemlerde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yatırım konusunda birçok kişinin ilgi odağı olmuştur. Sağladığı avantajlar sebebi ile Türk vatandaşlarının yanı sıra yabancılar da burada özellikle emlak yatırımına yönelmiştir. Kıbrıs satılık villa veya daire alarak oldukça kazançlı bir yatırım fırsatını elde edebilirsiniz. İsterseniz şehir merkezinde isterseniz de deniz kenarında farklı alternatifli satılık evler bulunur. Getirisi açısından büyük bir fırsatlar sunan Kuzey Kıbrıs emlak yatırımları konusunda uzman danışmanlarımızı her zaman arayarak bilgi alabilirsiniz.

  KKTC Vatandaşlığının Önemi Nedir?

  Günümüzde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak oldukça fazla önem arz eder. Bunun temel nedeni ise Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında süren müzarekelerdir. Bu müzakereler olası bir birleşme üzerine gerçekleştirilir ve bu birleşmenin olması durumunda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olmak Türk vatandaşları için oldukça avantajlı hale gelebilir. Bu nedenle Türk vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs vatandaşlığına nasıl geçebileceği konusu oldukça merak edilen hususlar arasında yer alır.

  Siz de Türk vatandaşıysanız ve Kuzey Kıbrıs vatandaşlığına geçmek istiyorsanız yukarıda belirttiğimiz yolları inceleyebilir, kriterleri karşılayıp karşılamadığınızı kontrol edebilirsiniz. Bu konuda bir uzmandan da destek alarak kriterleri karşılamak adına yapmanız gerekenleri öğrenebilir ve bu yolda gerekli adımları atarak mümkün olan en kısa süre içerisinde vatandaşlık için başvuru yapabilirsiniz. Başvuru için gerekli olan belgeleri eksiksiz ve hatasız hazırlamanız sürecin sorunsuz tamamlanması adına oldukça önemlidir.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp