Kıbrıs Eşdeğer Tapu Nedir

kıbrıs eşdeğer tapu nedir

04

February

2022

16:50

İçindekiler

  Coğrafi politik Kıbrıs dünyada çok nadir görülen bir özelliğe sahiptir. Adanın yarısı Rumlar yarısı da Türkler tarafından yönetilir. Adanın tam ortasından geçen bir sınır hattı bulunur. Yani iki ayrı devlet söz konusudur.

  Tarihi olarak bu durumun ortaya çıkması sırasında adanın iki tarafında yaşayan Türkler ve Rumların mülkleri yer değiştirmiştir. Bu nedenle Kuzey Kıbrıs’ta üç farklı tapu çeşidi bulunur. Türk Koçanlı Tapu, Eşdeğer Koçanlı Tapu ve Tahsis Koçanlı tapu olmak üzere üç tapu söz konusudur. Eşdeğer koçanlı tapu 1974’de Rum tarafındaki mülklerini bırakarak Kuzey Kıbrıs’a göç eden Türklere devlet tarafından mülk değerine eşit olarak verilen tapudur.

  Kıbrıs son dönemde yatırımcıların gözdesi haline gelmiş bir adadır. KKTC emlak piyasalarının hareketlenmesi de koçan durumunu önemli hale getirmiştir.

  Kıbrıs’ta Eşdeğer Tapu ile Ev Almak Güvenli Midir?

  KKKTC devleti tarafından Türklere 1974 yılında güney tarafındaki bırakmak zorunda kaldıkları mülklerin yerine kuzey tarafta verilen gayrimenkuller için eşdeğer koçanlı tapu sağlanmıştır. Devlet tarafından verildiği için güvenlidir. Ancak bu tür karışıklıklarla uğraşmak istemiyorsanız en temiz tapu çeşidi Türk koçanlı tapu çeşididir. Çünkü bu tapu zaten adanın kuzey kısmında mülk sahibi olan Türkler ve yabancılara verilmiş tapudur. Yeni yapılan konutlara da bu tapu verilmektedir.

  Eşdeğer tapu, Türk koçanlı tapudan sonra en güvenilir tapu sayılsa da belli açmazları vardır. Kuzeyde alınan bir konutun güney tarafında karşılığı çıkmayabilir. Yani kuzeyde alınan mülkün güneydeki karşılığı olan mülk çoktan satılmış olabilir. Eşdeğer tapusu olan bir konut alınacaksa güney tarafında karşılığı olup olmadığı mutlaka araştırılmalıdır.

  Kıbrıs’ta En Güvenilir Tapu Hangisidir?

  En güvenilir tapu Türk koçanlı tapudur. Çünkü diğer iki tapu çeşidinde bir takı açmazlar olduğu bilinmektedir. Uluslar arası geçerliliği olan Türk koçanlı tapu Kıbrıs’taki en sağlam en güvenilir geçerli tapu çeşididir. Zaten Kıbrıs’ta ev alacakların eski evler yerine yeni konut projelerini tercih etmeleri her açıdan daha avantajlıdır.

  Yüzde 100 güvenilir tapu garantisiyle mükemmel lokasyonda, kira geliri ile kendini amorti edecek lük konut almak mümkündür. Kıbrıs’ta güvenilir şekilde bütçenize en uygun, kazançlı yatırım olacak konutları bulup incelemek için Döveç Construction emlak uzmanlarından destek alabilirsiniz. Kıbrıs’ta ev sahibi olmayı düşünüyorsanız ve avantajlarını merak ediyorsanız “Kıbrıs’ta Ev Sahibi Olmanın Avantajları Nelerdir” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp