Kıbrıs'ta Asgari Ücret Ne Kadardır?

kıbrıs'ta asgari ücret ne kadardır?

25

ubat

2022

10:15

İçindekiler

  2023 senesinde KKTC’de asgari ücretin ne kadar olacağı herkesin en fazla merak ettiği konulardan bir tanesidir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan toplantıya göre Kıbrıs'ta yaşayan kişilerin asgari ücreti 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren brüt olarak 13 bin 563 TL iken net 11 bin 800 TL şeklindedir.

  Peki, bu toplantıya kimler katıldı? Düzenlenen toplantıda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Hasan Taçoy yer alırken aynı zamanda Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) Başkanı Ahmet Serdaroğlu da vardı.
  Çalışanların tarafını temsilen toplantıda bulunan Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (Hür-İş) Başkanı Ahmet Serdaroğlu’na göre yeni asgari ücret, şu anda olması gereken seviyede. Bu konuda farklı bilgiler edinmek isterseniz de “KKTC Geçim Kaynakları Nelerdir” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

  Kıbrısta Asgari Ücret Ne Kadardır

  KKTC’de Asgari Ücreti Belirleyen Unsurlar Nelerdir?

  Kıbrıs’ta hemen hemen her şey sterline yani İngiliz para birimine bağlı olarak ilerliyor. Araba fiyatlarından temel gıda ürünlerine kadar ihtiyacınız olan şeyler, dövize bağlı olarak da değerleniyor.

  Dövizin ciddi anlamda düşüş sergilediği bu günlerde belirlenen asgari ücretle işçilerin yaşamını rahatlıkla sürdürebileceği düşünülüyor. Önceki asgari ücretin net 8 bin 600 TL olduğunu düşünürsek KKTC’de asgari ücret artışının bu sene yüzde 35 oranında artırıldığını görebilirsiniz. Bu durum işçiler arasında memnuniyet yaratırken onların çok daha kaliteli bir yaşam sürmesini de destekliyor.

  Asgari ücreti saptayan komisyon, Kıbrıs’ta yılda en az bir kez asgari ücretinin miktarını yapılan toplantılar sonucu belirler. Komisyon ise 15 üyeden oluşur. Yapılan son toplantıyı terk eden işveren tarafı, daha sonra bu kararda hem fikir olarak yeni asgari ücretin net 11 bin 800 TL olmasını kabul etmiştir. Böylece KKTC'de asgari ücret 1 Ocak 2023'den itibaren haftalık 3129 TL, günlük 625.98 TL, saatlik ise 78.24 TL olarak karşınıza çıkıyor. Bu karar sayesinde asgari ücret ilk defa kamu kurumlarındaki en düşük maaşın üzerine çıkmayı başarıyor.

  Yeni Asgari Ücretle Kıbrıs’ta Daha Kaliteli ve Refah Yaşam İmkânı

  Yeni Asgari Ücretle Kıbrısta Daha Kaliteli ve Refah Yaşam İmkanı

  Yavru Vatan Kıbrıs’ta yaşamak isteyenlerin sayısı oldukça fazla. Bu muazzam güzelliğe sahip adadaki yaşam koşulları ise merak edilen konular arasında. Bu nedenle asgari ücretin 2023 yılında büyük artış göstermiş olması Kıbrıs’a yerleşmek isteyenlere müjde niteliğindedir.
  İşçilere çalışması karşılığında ödenen ve kendisiyle birlikte ailesinin geçimini sağlaması adına özenle belirlenen asgari ücret; tüm ailenin yeterli seviyede beslenmesine, sağlıklı bir yaşam sürmesine, ulaşım ihtiyaçlarını karşılamasına, konut, giyim gibi alanlarda etkili çözümler üretmesine ve dilediğinde eğlenceli vakit geçirmesine imkân verecek şekilde düzenlenir.

  Siz de yaşam şartları bakımından oldukça konforlu ve avantajlı olan Kıbrıs’ta bu asgari ücretle rahatlıkla geçinebilir, Yavru Vatan’da kendinize bir hayat kurabilirsiniz. Kıbrıs’ta yaşamaya karar verdiğiniz takdirde firmamızdan profesyonel destek alabilir, bu süreci en iyi şekilde tamamlayarak yeni bir yaşamın ilk adımını atabilirsiniz. Yüksek kalite ve yaşam standartlarında sunduğumuz projelerle Kıbrıs satılık ev ya da villa gibi seçeneklerde en iyi alternatiflere kolayca ulaşabilirsiniz.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp