Kıbrıs’ta Düzenlenen Festivaller Nelerdir ? 2023

kıbrıs’ta düzenlenen festivaller nelerdir ? 2023

12

November

2020

10:55

İçindekiler

  Kıbrıs denilince aklınıza ilk gelen şey tatilse festival tarihlerini keşfederek tatilinizi daha eğlenceli hale getirebilirsiniz. Kıbrıs’ta güzel zaman geçirmek adanın rutinidir diyebiliriz. Yani burası boşuna cennet ada diye bilinmiyor. Her saati her köşesi ayrı bir güzellik sunuyor.

  Bereketli topraklarda yüzyıllardır bunu kutlamak için festivaller düzenlenir. Kıbrıs’ın da dört bir köşesinden bereket fışkırır. Doğal olarak festivalleri de oldukça fazla. Portakal, çilek, ceviz festivallerinin yanı sıra müzik festivalleri ve turizm şenlikleri gibi sayısız festival Kıbrıs’ın kültürel yaşamına renk katıyor. Bu festivaller arasında tarihi çok eskilere uzanan köklü geleneklerden ilham alan festivaller de var. İşte size Kıbrıs’ın en popüler festivalleri:

  • Kalkanlı- Çakıstez Festivali: Eylül ayında 3 gün süren bu festival adanın en kıymetlisi zeytinden ilham alıyor. Çakıstez kırık zeytin anlamına geliyor.
  • Yeşilırmak Çilek Festivali: Nisan ayının son günlerinde yapılan bu festivalde her yıl Çilek Güzeli seçiliyor. Festivalde danslar ve daha birçok sürpriz etkinlik oluyor.
  • Kıbrıs Rakı Festivali: Mayıs ayında düzenlenen bu festivale turistlerin ilgisi oldukça fazla. El yapımı Kıbrıs rakılarını tatma şansını bu festivalde bulabilirsiniz.
  • Kuzey Kıbrıs Uluslararası Bellapais Müzik Festivali: Bellapais Manastırı’nın gotik atmosferinde gerçekleşen festival Mayıs ayında düzenleniyor.
  • Hellim Festivali: Kıbrıs’ın meşhur hellim peynirinin bin bir çeşit lezzetle tanıtıldığı festival Ağustos ayında gerçekleşiyor.
  • Güzelyurt Portakal Festivali: Narenciye ürünlerinin hasadından sonra düzenlenen festival Haziran ayında yapılır.
  • Uluslararası Bahar Konserleri: Dünyaca ünlü piyanistlerin katıldığı klasik müzik festivali Mayıs ayının ilk günü başlar.
  • İskele Festivali: Kıbrıs’ın turistik zenginliğini yansıtan festival Haziran ayında başlar.

  Her yıl yeni etkinliklerle güzelleşen Kıbrıs festivalleri turistlerin Kıbrıs’a yeniden âşık olmasını sağlar. Siz de Kıbrıs’a tatile gidecekseniz festival tarihlerini değerlendirerek muhteşem anlar geçirebilirsiniz. Kıbrıs’ta tatil yapmak istediğiniz de otelde kalmadan size öze bir daire kiralayarak da tatil yapabilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgi almak için bu yazımızı okuyabilirsiniz.

  Keyifli bir Kıbrıs tatili için festival zamanlarını denk getirmeye çalışın. Kıbrıs mutfağından lezzetleri geleneksel festivallerde tadabilirsiniz. Kıbrıs’ın tarihi mekânlarında enfes konserler dinleyebilirsiniz. Festivaller her yıl farklı şehirlerde farklı zamanlarda yapılıyor. Buna göre tatil planınızda festivallere yer verebilirsiniz. Dövec Construction ev kiralama konusunda sizlere büyük kolaylıklar sunuyor. Daha fazla bilgi almak için tıklayabilirsiniz.

   

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp