Kıbrısta Emlak Vergisi

kıbrısta emlak vergisi

20

January

2022

09:43

İçindekiler

  Yükselen emlak piyasa dinamikleriyle Kıbrıs’ta konut almak oldukça avantajlı fırsatlar sunar. Ancak Kıbrıs konut yatırımları açısından bazı noktalara dikkat edilmesi önemlidir. Kıbrıs’ta emlak alırken iki türlü vergi karşınıza çıkar. Bunlardan ilki konut alımı esnasında ödenen sabit vergilerdir. Bir diğeri ise kullanımdan doğan vergidir ve her yıl ödenir.

  Konut alırken ödenen vergiler şu şekildedir;

  Damga Pulu Vergisi: Damga pulu vergisi ev satın aldığınızı resmileştiren pul için ödediğiniz bir vergidir. Emlak satın alanlar satın aldıkları evin bedelinin binde beşini pullama vergisi olarak öder.

  Katma Değer Vergisi (KDV): Konut teslim almadan önce ödenen KDV yüzde beş oranındadır. Ancak ikinci el konutların zaten vergisi ödenmiş olur. Yeni konutlar için bir defaya mahsus olmak üzere konut bedelinin %5’i kadar KDV ödenir.

  Tapu Devir Harcı:  Buhar harç şey onaylandıktan sonra ödenir. Yani tapu devrine gelindiğinde ödenen bir harçtır. Tapu devir harcı konut bedelinin %3 kadardır.

  Trafo Katkı Payı ve Diğer Bağlantılar: Sıfır alınan konutlarda alt yapı düzenlemelerine katkı için talep edilen bu vergi 1.500 ile 2.500 Sterlin arasındadır. Elektrik, telefon, su veya internet gibi alt yapı projeleri için bu vergi alınır.

  Kıbrıs’ta ev satın almayı düşünüyorsanız Döveç emlak uzmanlarının bilgisinden her daim yararlanabilirsiniz. Ev bulma ve satın alma konusunda merak ettikleriniz varsa da “Kuzey Kıbrıs Satılık Ev Nasıl Alınır” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

  Konutu Satın Aldıktan Sonra Ödenen Emlak Vergisi

  Konutu Satın Aldıktan Sonra Ödenen Emlak Vergisi

  Emlak vergi yılda bir kez olmak üzere her yıl ödenir. Emlak vergisi birçok ülkede Türkiye de dâhil olmak üzere konut sahiplerini zor durumda bırakabiliyor. Çünkü konutun değeri üzerinden hesaplanır. Ancak Kıbrıs’ta emlak vergisi konutun metrekaresi üzerinden hesaplanır.

  Kıbrıs’taki emlak vergisinde metrekaresi 1 TL gibi bir fiyat ortaya çıkar yani 110 metrekare bir ev için yılda 110 TL emlak vergisi ödenir. Bu da aslında oldukça düşük bir vergi oranıdır.

  Ayrıca Kıbrıs’ta konut alacaklara sunulan birçok avantaj var. Yeni konut projelerinde KDV gibi vergileri ödemeden de konut alma gibi fırsatlar bulunur. Kıbrıs’ta konut almak kazançlı bir yatırımdır. Bütçenize uygun konut seçenekleri ve vergi ödemeleri hakkında Döveç uzmanlarından destek alabilirsiniz. Sizin için her şey halleden güvenilir Kıbrıs emlak firması Döveç ödeme konusunda olduğu gibi vergi konusunda da çeşitli avantajlar sağlar.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp