Kıbrıs’ta Ev Alma Şartları Nelerdir 2023

kıbrıs’ta ev alma şartları nelerdir 2023

13

Temmuz

2020

16:43

İçindekiler

  Dünyanın neresinde olursanız olun Kıbrıs demek muhteşem bir tatil demektir. Kıbrıs adasında tatil yapanlar kesinlikle burada ev almalıyım diye düşünüyor. Üstelik son yıllarda Kıbrıs yatırıcılara kapılarını açtı.

  Hem ticari hem de turistik anlamda yabancı yatırımcılar için cazip fırsatlar sunuluyor. Siz de Kıbrıs ev ilanlarını görüp uygun fiyatlardan etilenmiş olabilirsiniz. Kıbrıs’ta ev almayı düşünenler için Kıbrıs’ta ev alma şartlarını sıraladık:

  1. Kıbrıs’ta tüm yabancıların sadece 1 adet gayrimenkul alma hakkı var.
  2. Birden fazla gayrimenkul almak için uluslar arası sermayeli bir şirket sahibi olmak gerekiyor.
  3. Mülk almak için KKTC devletinden emlak izni almak zorunludur.
  4. Kontrat fiyatı üzerinden % 0.005 olan pul ücreti sözleşme imzalandıktan sonra 21 gün içinde Vergi Dairesine ödenmelidir.
  5. Gayrimenkul tapu devri Bakanlar Kurulu tarafından onaylanır.
  6. Satış Sözleşmesi yapıldıktan sonra 21 gün içinde Tapu Dairesine kayıt ettirilmelidir.
  7. Gayrimenkul alırken alıcının pasaportu gereklidir.
  8. Tapu Devir Harcı, KDV ve Stopaj Vergisi alıcı tarafından ödenir.
  9. Evli çiftler ayrı ayrı iki gayrimenkul alabilirler.
  10. Alınacak evin üzerinde ipotek ya da başka bir yasal sorun olmamalıdır.

  Kıbrıs’ta Ev Alırken İlk Olarak neye Bakmak Gerekir

  Kıbrıs emlak tapularında farklı bir boyut vardır. 3 farklı tapu çeşidi ile mülk satılabilmektedir. İlk olarak almak istediğiniz evin tapu koçanına bakmalısınız. %100 güvenli olan Tür Koçanlı tapu varsa evi satın almalısınız. Türk Koçanlı evler konusunda bu yazımız da size bilgi verecektir.

  Kıbrıs’ta alacağınız ev size kazanç getirsin istiyorsanız yatırım açısından yükselişte olan bölgelerden ev bakmalısınız. İskele Long Beach, Girne, Mağusa, Lefkoşa gibi bölgeleri tercih edebilirsiniz.

  Kıbrıs’ta tatil evi ya da yerleşmek için bir ev alacaksanız çok uygun fiyatlı villa seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Hangi tarzda nerede olursa olsun konut alırken tapu durumuna dikkat etmelisiniz.

  Ev alırken size rehberlik edecek firmayı da çok dikkatli seçmelisiniz. Güvenilir bir firmayla kolay ödeme olanaklarıyla Kıbrıs’tan bütçenize uygun ev satın alabilirsiniz. Kıbrıs’taki uygun fiyatlı konut seçeneklerini detaylı olarak incelemek ve aklınıza takılan soruları sormak için tıklayın.

   

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp