Kıbrıs'taki Üniversiteler ve Taban Puanları

kıbrıs'taki üniversiteler ve taban puanları

14

October

2022

09:00

İçindekiler

  Turizm cenneti Kıbrıs, üniversiteleri adayları için de mükemmel fırsatlar sunar. Ayrıca da Kuzey Kıbrıs üniversitelerinin taban puanlarının düşük olması da öğrencilere çok iyi üniversitelerde eğitim alma şansı tanır.
  Kıbrıs eğitim açısından hem yüksek standartlar sunar hem de Kıbrıs’ta dünyansın dört bir yanından gelen öğrencilerin oluşturduğu bir atmosfer vardır. Kıbrıs’ta öğrenci olmak keyifli bir deneyimden çok daha fazlası demektir. Türkiye’de istediği bölüme giremeyen birçok öğrenci Kıbrıs üniversitelerinde istediği bölümlere girebilir. Kıbrıs üniversitelerinin taban puanlarından örneklere bakarak bu durumu daha iyi anlayabilirsiniz:

  • Doğu Akdeniz Üniversitesi (KKTC) / Bilgisayar Mühendisliği (İngilizce) - (Burslu) 420,95334
  • Girne Üniversitesi (KKTC) / Uçak Mühendisliği (İngilizce) - (Burslu) 435,89586
  • Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (KKTC) / Hukuk - (Burslu) 395,11787
  • Yakın Doğu Üniversitesi (KKTC) / Tıp - (Burslu) 490,84532
  • Girne Amerikan Üniversitesi (KKTC) / Eczacılık (İngilizce) - (Burslu) 455,61268
  • Uluslararası Final Üniversitesi (KKTC) / Özel Eğitim Öğretmenliği - (Burslu) 378,27973
  • Kıbrıs Sosyal Bilimler Üniversitesi / Mütercim-Tercümanlık - (Burslu) 234,57323

  Kıbrıs’ta En Çok Tercih Edilen Bölümler

  Kıbrıs’ta hem Türkiye’den hem de dünyanın farklı ülkelerinden öğrencilerin tercih ettiği üniversiteler bulunur. Üniversitelerin belli bölümleri ise daha popülerdir. Gelecek vaat eden bölümler daha çok tercih edilen bölümlerdir. Kıbrıs üniversitelerinde popüler olan bölümler arasında şunlar öne çıkar:

  • Hukuk
  • Diş Hekimliği
  • Eczacılık
  • Tıp
  • Hemşirelik
  • Psikoloji

  Kıbrıs’ta en çok tercih edilen üniversite ise Yakın Doğu Üniversitesi olarak öne çıkmaktadır. Kıbrıs üniversitelerinin eğitim standartları yüksektir. Ve burs imkanları da oldukça fazladır. Bu nedenle özellikle yukarıdaki bölümlerin burslu olanları çok popülerdir.

  Kıbrıs’ta Öğrenci Olmak Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

  Kıbrıs üniversitelerinin taban puanları daha düşük olduğundan her şeyden önce öğrenciler kendi istedikleri bölümlerde okuyabilir. Üniversitelerin eğitim standartları yüksek olduğundan öğrenciler mezun olduklarından tam donanımlı olarak mezun olabilir. İmkânlar açısından üniversiteler öğrencilere çok geniş olanaklar sağlar. Tüm bunların yanında Kıbrıs’ta yaşamak çok özel bir deneyimdir. Kozmopolit yapısıyla Kıbrıs öğrenciler için dil becerilerini geliştirme fırsatı sunar. Dünyanın farklı yerlerinden öğrencilerle sosyalleşme olanakları bulunur. Kıbrıs’ın coğrafyası ve iklimi çok güzeldir. Öğrenciler okurken tatil yapma şansını da yakalar. Ayrıca burs ve diğer olanaklar öğrencilere daha iyi yaşamak için çeşitli fırsatlar yaratır.

  Kıbrıs’ta Okurken Nerede Kalınır?

  Kıbrıs’a giden öğrenciler daha özgür, rahat ve konforlu yaşamak için üniversiteye yakın konumdaki konutları tercih eder. Eşyalı stüdyo daireler tek başına yaşamak isteyen öğrencilerin gözdesidir. Bununla birlikte birkaç öğrenci bir araya gelip oldukça lüks dairelerde yaşayabilir. Uygun fiyatla öğrencilere kiraya verilen üniversiteye yakın daireler vardır.
  Güvenlikli, interneti olan, akıllı ev sistemlerine sahip dairelerde öğrenciler rahat ve konforlu yaşayabilir. Kıbrıs’ın tadını çıkarmak isteyen öğrenciler genellikle bu tip daire seçeneklerine yönelir. Kıbrıs kiralık ev seçeneklerinde geniş seçim alternatifi her öğrencinin kendi durumuna uygun bir eve ulaşmasına olanak verir. En güvenli ülkelerin başında yer alan Kıbrıs, farklı farklı ülkelerden gelen öğrencilere güven ve çok iyi bir yaşam sunar.

  Kıbrıs’a Gidip Gelmek Kolay mıdır?

  Kıbrıs’a uçak seferleri çok sık düzenlenir. TC vatandaşları sadece kimlikleriyle ülkeye giriş çıkış yapabilir. Ulaşım olanakları oldukça iyidir. Kıbrıs’ta ise minibüs, otobüs, taksi, bisiklet gibi ulaşım imkânlarından yararlanılabilir. Öğrenciler için indirimli ulaşım olanakları da bulunur. Uçak dışında Kıbrıs’a gitmek için feribot da tercih edilebilir. Öğrenciler genellikle üniversitelere yakın yerlerde oturur. Böylece ulaşım daha kolay hale gelir.

  Kıbrıs Üniversitelerinde Eğitim Nasıldır?

  Kıbrıs üniversiteleri dünyansın sayılı üniversiteleri arasında yerini almış üniversitelerdir. Yakın Doğu Üniversitesi gibi üniversiteler eğitim kalitesi açısından oldukça yüksek standartlara sahiptir. Bilim ve araştırma olanakları üniversitelerde büyük avantajlar sağlayan olanaklardır. Tam donanımlı üniversiteler öğrencilerin özgürce araştırma yapmasına olanak sağlar.

  Kıbrıs’ta Hayat Pahalı mı?

  Kıbrıs’ta hayat pahalılık açısından ortalama standartlar sunar. Ekonomik olarak Türkiye ile hemen hemen aynıdır. Daha lüks standartlarda yaşamak mümkündür. Özellikle yeni konut projeleriyle lüks konutlarda oturmak mümkün olmaktadır. Gelişmekte olan bir ekonomiye sahip olan Kuzey Kıbrıs’ta öğrenciler için çok çeşitli ek iş olanakları da mevcuttur. Kuzey Kıbrıs’ta yaşama maliyetleri hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz de “Kıbrıs’ta Yaşama Maliyeti Ne Kadardır” başlıklı blog yazısını okuyabilirsiniz.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp