Kuzey Kıbrıs'a Taşınmak ve Yerleşmek İçin 6 Neden 2023

kuzey kıbrıs'a taşınmak ve yerleşmek i̇çin 6 neden 2023

16

Eyll

2022

17:10

İçindekiler

  Kıbrıs mükemmel coğrafi ve iklim özellikleriyle bir tatil cenneti olarak bilinir. Son yıllarda doğaya ve huzura dönüş arayan insanlar için özellikle Kıbrıs’ın güvenlikli ada hayatı çekici gelmektedir. Kuzey Kıbrıs sadece coğrafi olarak değil birçok farklı nedenden dolayı da yaşamak için harika bir yerdir.

  İşte size kuzey Kıbrıs’a taşınmak ve yerleşmek için 6 neden:

  Kıbrıs'ta İklim ve Hava Durumu

  Kıbrıs’ta sıcaklık yıl içinde 6 ve 33 dereceler arasında dengelenir. Yaz ayları sıcak, kış ayları ise az soğuk geçer. Yaz çok daha uzundur. Akdeniz iklimi hâkimdir. Kışlar da ılık geçer. Yıl içerisinde ortalama sıcaklık ise 19 derece civarındadır. Adada en sıcak ay Temmuz ayı iken en soğuk ay iseOcak ayıdır. Hava durumu genellikle güneşlidir. Hava güneşli ve güzel olduğundan neredeyse her ay denize girilebilir. Kıbrıs’ın en yağışlı zamanı Aralık ayıdır. En kurak zamanları ise Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Ekim ve Mart döneminde de hafif yağışlar olabilir. Genel olarak sıcak ve güzel havalar olur.

  Ulaşım Olanakları

  Kıbrıs’a gitmek için iki farklı seyahat olanağı vardır. Uçakla ya da feribotla gidebilirsiniz. Türkiye’den Kıbrıs’a ulaşım oldukça kolaydır. Kıbrıs içerisinde ise şehir içi ve ilçeler arası dolmuşlar bulunur. Tatil için gidecek olanlar araç kiralayabilir. Araç kiralamak daha avantajlı olabilir. Çünkü Kıbrıs’ta gezilip görülecek çok fazla yer vardır. Farklı plajlara ve tarihi yerlere gitmek için aracınız olması iyi olur. Kıbrıs’a kendi aracınızla da gidebilirsiniz. Arabalı feribotlar ile kendi aracınızı Kıbrıs’a götürebilir, tatiliniz boyunca kullanabilirsiniz. Ancak trafiğin ters taraftan işlediğine de dikkat etmeniz önemlidir. Ancak gene de en hızlı ve kolay ulaşım yolu olan uçakla seyahati de tercih tercih edebilirsiniz.

  Kıbrıs'ta Eğitim Fırsatları

  Kıbrıs aynı zamanda bir öğrenci coğrafyasıdır. Dünyanın dört bir yanından lisans ve lisansüstü eğitim için adaya öğrenciler gelir. Eğitim kalitesi yüksek üniversiteler vardır. Girne Amerikan Üniversitesi gibi üniversiteler %100 burs fırsatları sunar. Üniversitelerde eğitim dili İngilizcedir. Kıbrıs öğrenci olmak için harika fırsatlar sunar. Farklı kültürlerle kaynaşmak ve iyi eğitim almak için Kıbrıs üniversiteleri tercih edilebilir. Öğrenciler Kıbrıs’ta lüks evlerde oturabilir. İyi bir hayat sürebilir. Eğitim konusunda başarılı olabilirler.

  Kıbrıs Oturma ve Çalışma İzni

  Kıbrıs gelişmekte olan bir yapıya sahiptir. Ekonomik gelişme süreci yabancılara çok fazla hak ve olanak sağlar. Kıbrıs’ta ev alarak oturma izni alma adımı atılabilir. Çalışmak için de süreli izinler verilir. Daimi oturma izni için bazı kuralları yerine getirmek gerekir. Şöyle ki:

  • KKTC’de 125.000 Euro değerinde mülk satın almak gerekir.
  • Yıl boyunca ülkeden sadece 40 gün çıkmış olma şartı aranır.
  • 60 yaşındakilere 3 yıl daimi oturma izni yeterlidir.

  KKTC’de yatırımcılara birçok olanaklar sunulur. Ev almak için çok fazla fırsat vardır. Ev fiyatları da hem uygundur hem de evler çok lükstür ve lokasyon olarak da iyidir. Ev satın alarak KKTC’de oturma izni almak mümkündür. Kolay ve hızlı şekilde Kıbrıs’a yerleşmek için mülk satın almak en doğru yoldur. Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek isterseniz de “Kuzey Kıbrıs’ta Ev Satın Alma Süreci Nasıldır” başlıklı blog yazısına göz atabilirsiniz.

  Kıbrıs'ta İş Fırsatları

  Gelişmekte olan bir ada ülkesi olarak KKTC, çok avantajlı iş fırsatları sunar. Özellikle iş kurmak isteyenlere birçok teşvik vardır. Ülke ekonomisini kalkındıracak meslekler için de her zaman yer vardır. Turizm sektöründe sık ve yoğun iş olanakları bulunur. Kıbrıs’a işçi olarak her yıl yüzlerce insan gider. Türk vatandaşları da yabancı uyruklu çalışma şartlarına göre çalışır. Çalışma izni 3 veya 4 günde çıkar. K.K.T.C.’de asgari ücret, 9.885 Türk lirasıdır. Kıbrıs’ a tatil için giderseniz 90 güne kadar kalabilirsiniz. Sonrasında iş ya da mülk ile oturma izni alabilirsiniz.

  Kıbrıs'ta Satılık ve Kiralık Daireler

  Kıbrıs’ta ev almak çok avantajlı bir yatırım olabilir. Evinizi kiraya vererek gelir elde edebilir ve istediğiniz zamanda gidip mükemmel tatil yapabilirsiniz. Çok iyi lokasyonda lüks daire ya da villa satın alabilirsiniz. Her bütçeye hitap eden konut seçenekleri vardır. Güvenilir rehberiniz olan Döveç ödeme planı olarak da kolaylıklar sağlar. KKTC’de göz atmak isteyeceğiniz konut fırsatları:

  • Long Beach Panorama Daireleri
  • Four Seasons Life Daireleri
  • Four Seasons Life II Daireleri
  • Sky Sakarya Daireleri
  • Courtyard Long Beach
  • Corner Park Daireleri
  • Terrace Park Daireleri
  • Golden Residence Daireleri
  • Döveç Apartmanı 49 Daireleri

  Kıbrıs satılık ev, daire ya da villa seçenekleri oldukça fazladır. Farklı ihtiyaçlara ve tercihlere göre seçim yapılabilir. Lüks, konforlu ve kaliteli yaşam alanlarına uygun fiyatlarla kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

  Kıbrıs her açıdan mükemmel tatil ve mükemmel yaşam olanakları sunar. Kıbrıs’a gittiğinizde bunu siz de kolaylıkla anlayabilirsiniz. Kıbrıs’ta gezip görmek isteyeceğiniz yerleri de paylaşalım:

  • Karpaz Yarımadası
  • Salamis Antik Kenti
  • Bellapais Manastırı
  • Girne Kalesi-Girne Limanı
  • Afrodit Kayalıkları
  • Olympos Tepesi
  • Alagadi Kaplumbağa Plajı
  • Kantara Kalesi
  • Dipkarpaz Köyü
  • Eko-köy Bağlıköy
  • Guiness Rekorlar kitabına giren asma ağacı

  Kuzey Kıbrıs; yatırım, yaşam veya eğitim olsun fırsatlar ülkesidir. En güvenlikli ülkelerin başında gelirken yaşam maliyeti de oldukça düşüktür. Bu açıdan sadece Türk vatandaşları için değil dünya üzerinde birçok ülke vatandaşlarının yerleşmek için ilk tercihleri arasında yer alır.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp