Kuzey Kıbrıs'ta Emlak Vergisi Ne Kadardır? 2023

kuzey kıbrıs'ta emlak vergisi ne kadardır? 2023

20

Mays

2022

09:30

İçindekiler

  Emlak konusunda avantajlı fırsatlar sunan Kuzey Kıbrıs hem uygun fiyatlı lüks konut hem de düşük vergi olanaklarıyla öne çıkar. Kuzey Kıbrıs’ta emlak almak çok kazançlı bir yatırım anlamına gelir. Bu yatırım hem maddi hem de manevi olarak kazanç sağlar. Çünkü Kuzey Kıbrıs muhteşem tatil beldeleriyle doludur.

  Girne, Lefkoşa veya Mağusa gibi bir yerlerden ev alarak istediğiniz zaman tatile gidebilir ve harika tatiller geçirebilirsiniz. Aynı zamanda evinizi turistlere ya da öğrencilere kiraya vererek kazanç elde edebilirsiniz. Kuzey Kıbrıs muhteşem tatil olanaklarından çok daha fazlasını sunar. Yeni konut projeleri sayesinde ev fiyatları uygundur ve devletin dışarıdan gelenler için tanıdığı birçok imtiyaz vardır. Vergi indirimleri ve düşük harçlar gibi avantajlarla emlak yatırımı desteklenir. Kuzey Kıbrıs’ta ev almak bu gün de yarın da sizi mutlu eder.

  Ancak ev alırken sadece tapu çeşitlerine dikkat ederek seçim yapmak önemlidir. KKTC’de farklı tapu çeşitleriyle birlikte bunların avantaj ve dezavantajları bulunur. Kuzey Kıbrıs’taki tapu çeşitlerine yönelik olarak daha detaylı bilgi için “Kıbrıs’ta Tapu Çeşitleri” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

  Kuzey Kıbrıs’ta Konut Alımında Ödenecek Vergiler

  Kuzey Kıbrıs’ta Konut Alımında Ödenecek Vergiler

  Kıbrıs’ta konutlar için konutun metrekaresi 1 TL olarak vergi ödenir. Yani 80 metrekare bir ev için yıllık ödenecek vergi 80 TL olur. Yılık vergi dışında konutu alırken ödenen bazı vergiler vardır. Kıbrıs’ta ev alırken ödenecek vergiler;

  Damga Pul Ücreti: Kontratın pullanıp resmileşmesi için vergi dairesine kontrat aşamasında ödenen %0,5 oranındaki vergidir.
  KDV: Ev tesliminden önce ödenen bu vergi kontrat bedelinin %5’i kadardır.
  Trafo Katkı + Altyapı ve Bağlantılar: Telefon, elektrik veya su gibi altyapı olanakları için talep edilen bu vergi ortalama olarak £1500 – £2500 arasındadır. Bu vergi ev tesliminden önce önenir.
  Tapu Devir Harcı: Tapu dairesinin belirlediği fiyat değerlendirmesine göre %3 oranında ödenen devir vergisidir.

  Türkiye Vatandaşları Kuzey Kıbrıs’tan Ev Alarak Oturma İzni Alabilir mi ?

  Türkiye vatandaşları Kuzey Kıbrıs’tan konut alarak 1 yıl oturma iznini hemen alabilir. Tapu devredildikten sonra her yıl oturma izni yenilenmelidir. 3 yıl dolunca da süresiz ikamet izni için başvuru yapılabilir. Emekli olan 65 yaş üzeri vatandaşlar ise ev alır almaz süresiz oturum alabilir. Her bireyin bir konut alma hakkı vardır. Daha fazla konut almak için uluslararası sermayeli şirket sahibi olma koşulu aranır.

  Türkiye vatandaşları için Kuzey Kıbrıs’tan ev almak hem avantajlı hem de çok kolaydır. Yazlık ev alıp kiraya vererek gelir elde edilebilir. Emlak yatırımı olarak Kuzey Kıbrıs’ta ev almak oldukça kazançlı çıkmanızı sağlayabilir. Kıbrıs’a gitmeden bile internet üzerinden istediğiniz bölgede istediğiniz gibi bir konut alabilirsiniz. Kıbrıs’ta yaşam standartları kaliteli ve yüksektir. Adada yaşamayı tercih edenler mutlu ve keyifli bir yaşam sürebilirler. Türkiye’ye göre konut vergisi de oldukça düşüktür. Havuzlu bir villa için yıllık ortalama 300-400 TL vergi ödenir.

  Kıbrısta Emlak Yatırımı Kazanç Sağlar mı

  Kıbrıs’ta Emlak Yatırımı Kazanç Sağlar mı ?

  Kıbrıs’ta ev almak her açıdan kazançlı çıkmanızı sağlar. Çünkü her şeyden önce ada bir turizm cennetidir. Burada ev almak tatillerinizi yapmak için muhteşem bir olanak sunar. Lüks ve konforlu, lokasyon olarak da mükemmel yerde olan evlerin fiyatları da oldukça uygundur. Denize sıfır bir villa sahibi olmak için çok zengin olmanıza gerek yoktur. Yeni konut projelerinde kolay ödeme planı ile sunulan denize sıfır konut seçenekleri bulunur.

  Aldığınız konutu istediğiniz gibi kiraya vererek gelir elde edebilirsiniz. Yılın her zamanı adaya turistler akın eder. Bu nedenle eviniz çok iyi fiyatlarla kiraya verebilirsiniz. Kısa sürede eviniz için ödediğiniz bedeli kira gelirinden çıkarabilirsiniz. Kıbrıs’ta emlak yatırımı kazançlı bir yatırım olarak görülür. Çünkü Kıbrıs satılık villa veya dair olsun konutlar ucuz, ada her açıdan muhteşemdir. Siz de bu cennet adada bir ev sahibi olabilirsiniz. Mükemmel tatiller yapabilir, adaya yerleşebilir ya da evinizi kiraya vererek gelir elde etmeyi tercih edebilirsiniz. Kıbrıs’ta ev sahibi olmak her açıdan, bugün de yarın da avantajlı olacaktır. Lüks ve konforlu konut seçeneklerini inceleyerek, uygun fiyat olanaklarından yararlanabilirsiniz.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp