Kuzey Kıbrıs'ta Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler Nelerdir? 2023

kuzey kıbrıs'ta mutlaka görülmesi gereken yerler nelerdir? 2023

04

Nisan

2022

09:10

İçindekiler

  Afrodit’in doğduğu yer olarak bilinen Kıbrıs adası, aşkın adasıdır. Dünyanın dört bir yanından Akdeniz’in gözdesi olan bu adaya turistler akın eder. Kuzey Kıbrıs, adanın harikalarla dolu coğrafyasının en güzel lokasyonlarına sahiptir.

  Kuzey Kıbrıs’ta gezilip görülecek yerlerin yüzlerce yıllık gizemli hikâyeleri vardır. Kıbrıs adası tarih boyunca cennetten bir köşe olarak medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Hem doğal güzellikleri hem de kadim tarihinin kalıntılarıyla oldukça etkileyicidir.

  Rüyalarınızdaki gibi bir Kıbrıs tatili yapmak için bu güzel coğrafyanın hangi noktalarına özellikle gitmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Tatil için inanılmaz fırsatlar sunan bu güzel adada aradığınız o lüks ve keyifli zamanları kolayca geçirebilirsiniz. Kıbrıs’ta otelde kalabileceğiniz gibi rahatça gezebilmek için günlük olarak da daire kiralayabilirsiniz. Kıbrıs günlük kiralık daire seçenekleri ile rahatsız edilmeden istediğiniz lükse ulaşma imkanını kolayca sunar.

  Size Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin unutulmaz ve mutlaka görülmesi gereken birbirinden şahane lokasyonlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  Kervansaray Plajı

  Günbatımının en güzel manzaralarından birini veren Kervansaray Plajı, Kıbrıs’ın deniz keyfini de tam anlamıyla çıkarmanızı sağlayacak bir yerdir. Önce deniz ve kum ve güzel manzara görmek istiyorum diyorsanız Kervansaray Plajı doğru lokasyon olacaktır. Girne’de bulunan plajı mutlaka görmelisiniz.

  Kuzey Kıbrıs'ta Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler Nelerdir

  Girne Yat Limanı

  Kıbrıs adasının atmosferini, kültürünü hissetmek için Girne Yat Limanı’nı ve çevresini gezmelisiniz. Liman etrafındaki dar sokaklarda gezerek adanın kültürel ve sosyal havasını soluyabilirsiniz. Buradaki cafelerden birinde Con Kahvesi içmeyi de unutmamalısınız. Türkler için çay ne ise Kıbrıslılar için de Con Kahvesi odur.

  Bellapais Manastırı

  Gün batımını mükemmel şekilde yaşayabileceğiniz manzaralardan biri de Bellapais Manastırında karşınıza çıkar. Manastırın gotik mimarisi de sizi büyüleyecek kadar güzeldir. Bahar ve yaz aylarında manastırda klasik müzik festivali yapılır. Beşparmak Dağlarının eteklerinde yer alan bu manastırın doğa ve deniz manzarası ise eşsizdir.

  Karmi Köyü

  Çok huzurlu ve masalsı bir köy olan Karmi Köyü adanın gizli güzelliklerinden birisidir. Karakteristik evleriyle öne çıkan bu köyde zamanın durduğunu hissedebilirsiniz. Begonvillerle kaplanmış duvarlar arasında dolaşırken bambaşka bir diyara gidebilirsiniz. Ayrıca burada adanın müthiş yerel lezzetlerinin de tadına bakabilirsiniz.

  Ayia Napa

  Kıbrıs’ın denizinin müthiş olduğunu anlamanızı sağlayacak berrak suyuyla Ayia Napa plajına mutlaka gitmelisiniz. Ayrıca Ayia Napa çok şirin bir kasabadır. Bu kasabada oldukça keyifli vakit geçireceğinizden emin olabilirsiniz.

  Soli Harabeleri

  Kıbrıs adasının antik tarihini size fısıldayacak Soli Harabeleri, adanın ne kadar kadim bir tarihe sahip olduğunu gösterir. Antik tiyatro gibi oldukça etkileyici kalıntılar arasında dolaşarak siz de adanın kadim tarihini kolayca yakınlaşabilirsiniz.

  Soli Harabeleri

  St.Hilerion Kalesi

  Kuşbakışı mükemmel bir manzara görebileceğiniz bu tarihi kale, mistik havasıyla oldukça etkileyicidir. Gece bu kaleyi gördüğünüzde orada şövalyelerin hala yaşadığını düşünebilirsiniz. Girne’yi ayaklarınızın altına seren manzarası da mükemmeldir.

  Surlar İçi

  Lefkoşa’da bulunan Surlar İçi bozulmamış tarihi yapılardan biridir. Surlarla çevrili küçük bir şehirde geziyormuş gibi hissetmenizi sağlar. Dar sokaklarında gezebilir ve kendinizi surların hikâyesine bırakabilirsiniz.

  Girne Kalesi

  Etrafı masmavi denizle çevrili olan Girne Kalesi tarihi atmosferiyle büyüleyicidir. Bir açık hava müzesine benzeyen kalede Batık Gemi Müzesi de bulunur. St.George Kilisesi başta olmak üzere kalenin içerisinde yer alan Lüzinyan ve Venedik Kulesi, Kırnı mezarları, sarnıçlar ve zindanlar gezilecek ve görülecek yerler arasındadır.

  Girne Kalesi

  Büyük Han

  Büyük Han, Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden birisidir. 1572 yılında inşa edilmiştir ve günümüzde burada yerel ürünler ve yöresel el sanatları sergilenir. Han’ın tam ortasında bir avlu vardır.  Büyük Han iki girişi olan tipik han yapısına sahiptir. Han’ın avlusunda cafede oturup bir şeyler içebilirsiniz.

  Mavi Köşk

  Sıradan bir köşk olmayan bu köşkte sizi şaşırtacak oldukça farklı yapısal özellikler görebilirsiniz. Köşk İtalyan mafya babası Paulo Paolides tarafından yaptırılmış. Çok lüks konfor donanımları olan bu köşkü mutlaka gezmelisiniz.
  Kıbrıs ister sessiz sakin isterseniz de bol eğlenceli geçecek tatiller için en iyi alternatiflerin başındadır. Başta en güvenli ülke olması ve sunduğu eğlence fırsatları dünya üzerinde birçok turistin bu ülkeye gelmesine ve unutulmaz zamanlar geçirmesine vesile olur. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek isterseniz de “Kıbrıs Tatil Rehberi” başlıklı blog yazımızı okuyabilirsiniz.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp