Villa Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir ? 2023

villa satın almadan önce dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ? 2023

17

November

2022

10:00

İçindekiler

  Antik Roma’da en üst seviyede zenginlerin oturduğu kır evlerini ifade eden villalar, günümüzde herkesin yaşayabileceği konut seçenekleri sunar. Deniz ve doğa manzaralı olması villaların en önemli özellikleri arasında yer alır. Oda sayısı, mimari ve donanım gibi özellikler konuttan konuta değişebilir.

  Ancak villalar yaşam alanı olarak kullanıcılarına çok fazla konfor sunar. Bu açıdan da pek çok kişi için villada yaşamak en güzel hayaldir. Villada yaşama hayaliniz varsa villa almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Semt ve bölge incelemesi yaparak işe başlayabilirsiniz. Yapının fiziki özelliklerine dikkat etmelisiniz. Depreme dayanıklı ve güvenli yapı olmasına dikkat etmek önemlidir. Sade dış güzellik değil evin işlevselliğine bakmak gerekir.

  Kuzey Kıbrıs özellikle konut açısından çok fazla seçenek sunar. Çok uygun bütçelere denize sıfır villa almak oldukça kolaydır. Sadece yaşamak için değil yatırım için de birçok kişi Kıbrıs’ta villa ya da daire satın alma planı içerisine girer. Siz de dünyanın en güvenli ülkesi olan ve konforlu bir yaşam sunan bu ada ülkesinde bütçenize uygun bir villa seçeneği bulabilirsiniz. Kıbrıs satılık villa seçenekleri için Döveç uzmanlığından yararlanabilirsiniz.

  • Konum

  Villa konumu açısından şehir merkezinden biraz uzak olur. Genellikle tatil evi olarak tasarlanan villalar, yaşam standartları yüksek konutlardır. Havuzlu ve bahçeli olan seçenekler daha popülerdir. Konum araştırması villa alırken önemli bir adımdır. Lokasyon nerede, bölge ve semt ile ilgili bilinmesi gerekenler neler mutlaka araştırma yapılmalıdır. Semtin bugün ve gelecekteki konumunu araştırmak gerekir. Hem bugünkü olanaklar hem de ileride olabilecek şeyler göz önüne alınmalıdır. Örneğin, gelecekte tam villanın önünden yol geçme ihtimali olabilir. Bu tür detaylara dikkat ederek daha iyi seçim yapabilirsiniz.

  • Bahçe ve Açık Alan

  Villa alırken konut tapusuna ne kadar arazinin dahil olduğuna dikkat etmelisiniz. Bahçe ve açık alan villa tercihinde önemlidir. Geniş bahçe, havuz ve açık alana sahip villa seçenekleri daha avantajlıdır. Konum ve açık alan olarak ihtiyacınıza yanıt veren olanakları değerlendirebilirsiniz. Villa aynı zamanda bahçeli ev anlamına gelir. Bazı villalarda bahçe tapuya dahil olmayabilir. Bu konuya dikkat etmek önemlidir. Bahçe ve diğer açık alanlar tapuya dahil mi mutlaka iyice incelemelisiniz.

  • İskân Sorunu

  İskan belgesi yapıların projeye uygunluğuna öre verilen bir belgedir. Bu belgeye sahip olmayan konutların iskan izni olmaz. Villa alacaksanız iskan belgesi olup olmadığına bakmalısınız. Bu anlamda yeni konut projeleri sağlam seçenekler sunar. İskan durumu kesinlikle tam olan konutlar tercih etmeniz gerekir. Konutun iskan belgesi yoksa yapı ruhsatı da iptal edilir. Yapı ruhsatı olmayan yerler yapı olarak görülmez. İskan sorunu olan konutlardan uzak durmalısınız.

  • Fiziki Özellikleri

  Villa fiziki özellikleri yaşam standartlarını belirler. Depreme dayanıklı olması önemli bir fiziki özelliktir. Binada hasar olmaması da önemlidir. Sağlam yapı özelliklerinde villa tercih etmek gerekir. Altyapı, su, ses ve sıcaklık yalıtımı önemli detaylardır. Villanın nasıl korunduğu da önemlidir. Villa etrafında villayı koruyan yapısal mimari olmalıdır. İç ve dış mimarinin yaşam standartlarını karşılaması önemlidir. Villa içindeki merdivenlerden, mutfak tezgahına kadar her şey fiziki özellikler arasında yer alır. Fiziki özellikleri tek tek incelemek önemlidir. Altyapı sorunu var mı ya da yalıtım sorunu var mı mutlaka araştırılmalıdır. Özellikle altyapı sorunları ileride maliyetli çözümler gerektirebilir. Yalıtım da bir diğer önemli konudur. Tüm bunlara dikkat etmezseniz ileride maliyetli çözümler bulmak zorunda kalabilirsiniz.

  • Kıbrıs Satılık Villa

  Kıbrıs tatil cenneti olduğu kadar villa cenneti de sayılır. Çok lüks ve konum itibariyle mükemmel seçenekler sunan villalar vardır. Kıbrıs satılık villa seçeneklerini Döveç hizmetlerinden yararlanarak kolaylıkla inceleyebilirsiniz. Aradığınız özelliklere ve konuma göre villa tercihini kolay ve güvenilir şekilde yapabilirsiniz. Kaç oda, havuz var mı, bahçe ne kadar gibi kriterlere göre arama yapabilirsiniz. En uygun fiyatla Kıbrıs’ta mükemmel konumda lüks villa satın almak için Döveç olanaklarını değerlendirebilirsiniz.

  Satılık villa konusunda daha fazla bilgi edinmek isterseniz de “Kuzey Kıbrıs’taki Satılık Villa Fiyatları Ne Kadardır” başlıklı blog yazısını okuyabilirsiniz. Gerekirse de Döveç uzmanlarını arayarak destek alabilirsiniz.

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp