Yabancıların KKTC'de Taşınmaz Mal Edinme Koşulları Nelerdir 2023

yabancıların kktc'de taşınmaz mal edinme koşulları nelerdir 2023

04

December

2020

14:32

İçindekiler

  KKTC’de yabancıların taşınmaz mal edinme koşulları 10 Kasım 2008 yılındaki birleşmede kabul edilen 52/2008 sayılı ‘’Taşınmaz Mal Edinme ve Uzun Vadeli Kiralama (Yabancılar)” Yasası çerçevesinde düzenlenmiştir. Bu yasa yabancıların ülkede taşınmaz mal satın alırken tabi oldukları hukuki detayları kapsar.

  Öncelikle bir yabancı uyruklu gerçek veya tüzel kişiler ülkede taşınmaz mal satın almak için İç İşlerine başvuru yapmak zorundadır. Bakanlıktan onay alma şartıyla ancak taşınmaz mal satın alabilirler. Genel olarak KKTC’de yabancıların taşınmaz mal satın almada hukuki olanakları şunlardır:

  • Bir yabancı uyruklu kişi arazi alacaksa 1(bir) dönüme (14.400 ayakkare veya 1.338 metrekare) kadar arazi satın alabilir.
  • Yabancı uyruklu bir kişi sadece bir konut alma hakkına sahiptir. Aynı soyadını taşıyan eşler sadece bir konut alabilir.
  • Bir arazi içinde bir konut satın alınabilir. Alınan araziye ek konut yapılamaz.
  • Bazı bölgelerde güvenlik nedeniyle arazi ve konut satın alınamaz.
  • KKTC’de şirket sahibi olan bir KKTC vatandaşı ile ortaklık yapılırsa bu kısıtlamalardan muaf olunabilir.
  • Bakanlık onayı olmadan taşınmaz satın alınamaz.

  Emlak avantajlarının yanı sıra Kıbrıs daire fiyatları da yatırımcıları bu ada ülkesine yöneltiyor. Bu sebeple yabancıların taşınmaz mal alımı haberleri yakından takip ediliyor.

  KKTC’de Taşınmaz Mal Vergileri Ve Harçları Ne Kadardır?

  Aslında taşınmaz mal vergisi açısından KKTC en avantajlı ülkelerden biridir. Bu nedenle de birçok yatırımcı burada emlak yatırımları yapar.

  KKTC’de şu anki yasalara öre vergi ve harçlar şöyledir;

  • Satış sözleşmesi üzerinden % 0.5 pul harcı.
  • Taşınmaz mal değeri üzerinden % 6 Taşınmaz Mal Devir Harcı.
  • Taşınmaz mal değeri üzerinden % 5 KDV.
  • Taşınmaz mal değeri üzerinden % 4 Stopaj

  Yukarıda belirttiğimiz hukuki hak olanakları, vergi ev harç bedelleri şu anki yasal düzenlemelere göredir. Gündemde olan yeni düzenlemelerin yabancılara dört konut alma hakkını vereceği ifade edilmektedir. Yeni yasal düzenlemelerle vergi ve harçlarda indirimler olabilir. KKTC Tapu Dairesi tapu işlemleri hakkında fazla bilginiz yoksa da Kıbrıs'ta Tapu İşlemleri Nasıldır? Konulu yazımızı okuyabilirsiniz.

  Kıbrıs’ta konut almak isteyenler yeni düzenlemelerden sonra çok daha avantajlı olanaklardan yararlanabilir. Kıbrıs’ta konut alırken güvenilir bir firmayla çalışmak istiyorsanız Döveç Construction danışmanlığını değerlendirebilir, uygun fiyatlı konut seçeneklerini detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

   

   

  Paylaş:
  Detaylı Bilgi Alın Whatsapp